HAGYOMÁNYOS ÉRTÉKEK MEGŐRZÉSÉÉRT ALAPÍTVÁNY


Hagyományos Értékek Megőrzéséért

Alapítvány


kő pál érme Radics kúria

Kő Pál szobrászművész
által tervezett emlékérem

A Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány Heves székhellyel 2001-ben alakult. Alapítója Dr. Keresztes György jogtanácsos, aki évtizedeken át dolgozott a népművészeti tárgyak minősítési és jogvédelmi rendszerének kialakításáért, az alkotók és alkotóközösségek művészeti tevékenységének fennmaradásáért.


Az Alapítvány létrehozását ösztönözte, hogy ebben a térségben dolgozik a több mint öt évtizedes múlttal rendelkező Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet, melynek tagjai közül többen feladatot vállaltak a kuratórium munkájában. A helyi tapasztalatokat és kezdeményezéseket Dr. Füzes Endre néprajzkutató és Fazekas Lajos a Népművészet Mesterének szakmai ajánlásai erősítették.

Átányi vértelek a
Radics udvarban, háttérben a
felújított Radics kúria

Az Alapítvány kuratóriuma kifejezte, és működése során érvényesíti együttműködési szándékát országos, regionális és megyei szakmai szervezetekkel, intézményekkel, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezettel és Heves város Önkormányzatával. Törekvéseink megvalósítását tagjaink szakmai felkészültsége és tapasztalata segíti elő.

A Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány, - mint közhasznú szervezet – céljai és feladatkörei:

  • a tárgyi népművészet anyagának felgyűjtése, dokumentálása és feldolgozása; értékmentés és értékközvetítés,
  • a tájegységi hagyományok megőrzése, a népművészeti és kézműves tárgyak előállításához szükséges munkaeszközök gyűjtése, restaurálása és működésében való bemutatása,
  • a népművészeti tevékenységet reprezentáló szakmai munkafolyamatok bemutatása, a mesterek és tanítványok találkozójának szervezése,
  • a szakmai munkát megismertető tanfolyamok és táborok szervezése gyermekek és felnőttek részére,
  • helyi, a régiós, az országos és nemzetközi találkozók, pályázatok és konferenciák szervezése, a hozzájuk tartozó szakmai és tananyagok kiadásának vállalása,
  • a gyűjteményes és időszaki kiállítások szervezése,
  • a műemlékek és műemlék jellegű építmények és tájházak felújítása és rendeltetésszerű használata, Hevesen a Kézműves Udvarház kialakítása
  • gyermek, ifjúsági és felnőtt alkotóközösségek munkájának segítése, a Népművészet Mesterei alkotótevékenységének támogatása,
  • létrehozza a Tompa Béláné emlékszobát, bemutatja és gondozza Lengyel Györgyi művésztanár gyűjteményanyagát.
  • a foglalkoztatás szinten tartásának segítése, az alapítvány részéről foglalkoztatás bővítése elsősorban a nők és a hátrányos helyzetűek körében.


Vacsora a Radics Udvarban
a VI. Nemzetközi Szőtteskonferencián

Az Alapítvány 2002-ben eredményesen kapcsolódott a háromévenként Hevesen megrendezett XVI. Országos Szőttespályázathoz és annak szakmai anyagát feldolgozó IV. Nemzetközi Szőtteskonferenciához. Tagjaink részt vettek a szervezési munkálatokban és segítő munkájukkal jelentős mértékben hozzájárultak a konferencia lebonyolításának sikeréhez.

 A Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány vállalta, hogy a nemzetközi szőtteskonferenciák előadásait kiadványban megjelenteti.
A szőttes szakágban tananyagnak szolgáló, a Nemzeti Kulturális Örökség Miniszériuma és a Népi Iaprművészeti Tanács által fontosnak, a szakmai munkát segítőnek minősített anyag kiadványok szerves folytatásai lehetetek a korábbi három, a konferenciák anyagát tartalmazó szakmai publikációknak.

2002-től a hevesi műemlék Radics kúria Alapítványunk tulajdonába került. Az épületegyüttes megmentésével és funkcióba állításával kézműves központ létrehozását tervezzük, amely alkalmas a régióban fellelhető kézműves hagyományok bemutatására és továbbadására, múzeumi és ismeretterjesztő előadások és kiállítások szervezésére. 2004-ben az Alapítvány kuratóriuma kidolgozta és elfogadta a Hevesi Kézműves Udvarház projektet, valamint az épületegyüttes felújítási és berendezési tervével kapcsolódott a Heves város központ rehabilitációja céljából beadott ROP pályázathoz, amelyet elfogadtak. A felújítási munkálatok 2005-ben kezdődtek, az épület ünnepélyes átadására 2007. április 30-án került sor.

Mesterek szobája
a Radics kúriában
Tompa Béláné emlékszoba
a Radics kúriában


A felújított és újból használatba állított kúriában folyamatos hagyományőrző, értékmentő és egyben értékteremtő tevékenységre nyílik lehetőségünk, mellyel egyrészt munkalehetőségeket teremtünk , másrészt biztosítjuk a kézműves tevékenységet hagyományos, magas színvonalon végző alkotóközösségek továbbélését. Az állandó és időszaki kiállítások rendezésében, tanfolyamok és továbbképzések szervezésében együttműködünk a céljainkkal és feladatainkkal egyetértő és azokat támogató civil szervezetekkel, magánszemélyekkel, szakmai szervezetekkel.

Jelenlegi fő feladatunk a recski tájház felújítása és palóc galéria kialakítása. Ezzel a céllal csatlakoztunk a Palóc Út Egyesület által benyújtott Magyarország – Szlovákia határon átnyúló együttműködési pályázatához. A felújítási munkálatok megkezdődtek, a projekt várható befejezése: 2010. december.


A recski tájház

A folyamatos és sikeres működésünkhöz szükséges anyagi források fedezéséhez hozzájárulnak támogatóink adományai, valamint igyekszünk kihasználni a pályázati lehetőségeket.

 


Báder Miklósné

kuratóriumi elnök

Közhasznúsági jelentés, 2008 (letölthető)


 
       
DHTML Web Menu by OpenCube